Uyku Düzensizliği

AddThis Social Bookmark Button

Bu tanıdık görüntünün geçmişte kalması için yöntemi kararlılıkla uygulayın. 

Bebeğiniz için her şeyi yapmaya hazırsınız ancak doğumdan birkaç ay geçmesine rağmen geceleyin o saat başı uyanıyor, hatta bazen uyutup yatağına yatırdıktan birkaç dakika sonra hemen ağlamaya başlıyor ve geceleriniz bir kabus gibi geçiyor; uykusuzsunuz, mutsuzsunuz… 

Bu durum birçok anne ve baba için tanıdık gelir ve maalesef artık bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek vardır ki, uykusuzluk mutsuzluğu en çok tetikleyen unsurların başında gelmektedir.  Ancak üzülmeyin çünkü bunun da bir çaresi var.  Normal olmayan bu durumu açıklamadan önce, normal, yani fizyolojik olan uyku düzeni nasıldır ona bir göz atalım. 

Çocuk uyku düzeni ve erişkin uyku düzeni aslında aynıdır.  Bu nedenle erişkinlerden örnekler vererek başlayacağım çünkü sanırım bununla bağlantı kurmanız daha kolay olacaktır.  Biliriz ki hepimizin genelde alışık olduğu bir uyku saati vardır.  Bu saat yaklaştıkça genelde belirli bir düzende yaptıklarımız vardır; örneğin pijamalarımızı giymek, dişlerimizi ve saçımızı fırçalamak.  Yatak odamıza gider ışıkları söndürür ve alışık olduğumuz yatak, yorgan ve yastığımızla uykuya dalarız.  Uykuya dalabilmemiz için alışık olduğumuz koşul ve sabitler bunlardır.  Biz erişkinler olarak gece boyunca mutlaka uyanırız, örneğin sağa sola dönmek için.  Ancak birçok zaman bu anları hatırlamayız çünkü uykuya dalabilmemiz için alışık olduğumuz koşullar aynen devam etmektedir; yani karanlık yatak odamız, kendi yatağımız, yorganımız ve yastığımız sabittir. 

Alışık olduğunuz bu düzen bozulunca uyandığınızda tekrar uykuya dalabilme kabiliyetiniz sekteye uğramış olacaktır.  Böyle durumlar için aşağıda bazı örnekler sundum:

  1. Saat farkı olan uzak bir ülkeye taşınmış veya bir iki haftalığına tatile gitmişsinizdir.  Çevrenizin yanı sıra değişen farklı saat diliminde ya çok erken ya da çok geç uyumak durumunda kalmışsınızdır.  Böyle bir ortama alışmanız genelde bir hafta sürer.  Tatil dönüşünde ise eski ortam ve saat diliminize ayak uydurmak için tekrar bir haftalık bir süre geçebilmektedir.
  2. Otobüs ile gece yolculuk yaptığınızda rahat bir uyku uyumanız çok zorlaşacaktır oysa çevrenize baktığınızda bazı insanlar mışıl mışıl uyumaktadır.  İşte bu insanlar genelde o ortamda uyumaya alışık olanlardır çünkü birçok kez o ortamda uyumak zorunda kalmışlardır.
  3. Alışık olduğunuz yastığınız değiştiğinde bile gece uykunuz daha huzursuz geçebilmektedir.  Tabi bu yastığa da birkaç gün içinde alışacak ve uykunuz tekrar düzene girecektir.

Bu örnekler aynı zamanda şunu gösteriyor ki uykuya rahatça dalmak kazanılan bir beceridir, kendiliğinden gelişmez ve zamanla değiştirilebilmektedir.  Yeter ki biz kararlı olalım. 

Bebeklerimize gelince onlar için de aynı kurallar geçerlidir.  Kendinize bir sorun “benim bebeğim nasıl uykuya dalıyor?”  Aşağıda benim en sık gördüğüm olasılıklar yer almaktadır; birini seçin: 

q  memede

q  biberonla

q  emzikle

q  kucakta

q  battaniye veya ayakta sallanarak

q  pış pışlanarak

q  ebeveyn yatağında ebeveyn yanında

q  diğer:­_________________________ 

Genelde anne veya babalar bebeklerini yukarıdaki koşullarla uyuttuktan sonra bebeklerini beşiğine veya yataklarına yatırırlar.  Ardından kendileri uyumaya çalışırlar.  Ancak uykuları çok da uzun sürmez çünkü bir veya iki saat içinde bebeklerinin ağlaması ile uyanırlar ve tekrar aynı şekilde uyutmaya çalışıp ardından bu döngü döner, döner, devam eder…  Size kötü bir haberim var: siz bu duruma dur demezseniz herhangi bir şey değişmeyecek ve aylar hatta yıllar boyu bu böyle devam edecektir. 

Aslında bebeğiniz haksız değil.  Düşünebiliyormusunuz, siz alışık olduğunuz düzen ile yatağınıza yattınız ve uyudunuz.  Bir iki saat sonra sağdan sola dönmek için uyandığınızda birden bire baktınız ki salondaki koltukta yatar vaziyettesiniz.  Tekrar orada hemen uykuya dalmanız mümkün mü?  Asla.  “Ben buraya nasıl geldim?  Bu soruyu bırak ben burada uyuyamam alışık değilim.  Ben yatağımı istiyorum ve oraya gidiyorum!” demezmisiniz?  Bu nedenle bebeğinizden farklı bir şey beklemeyin.  Bebeğiniz aslında uyanıp da ağladığında size “Anneeeee (veya Babaaaa) benim çok uykum var! Ama böyle uyumaya alışık değilim, benim uyumam için memeye ihtiyacım var!!” demektedir.  O sizden uykuya dalabilmek için haklı olarak alışık olduğu uykuya dalma ortamını istemektedir. 

Size bir de iyi bir haberim var, uykuya dalma alışkanlığı kazanılan bir beceridir ve eğitimle değiştirilebilir.  Yani şu anki durumunuza mahkum değilsiniz J. 

Bu aşamada Sağlıklı Uyku İçin 7 Öneri başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Tatlı rüyalar, mışıl mışıl uykular dilerim…

Dr. Gökhan Mamur

Yorumlar  

 
#10 Dr. Gökhan Mamur 2011-07-03 22:08 Merhaba Meltem Hanım,
Bebeğiniz henüz 3.5 aylık. Bu yöntemle gece uykularını düzene sokmanız büyük bir başarı çünkü bu aylarda tam uyum sağlayamayabili rler. Eğer gece uyuyor ve gündüz uykuları düzensiz ise o zaman bu durumun bu yöntem ile bir ilgisi yoktur. Tavsiyem huzursuzluğunu açıklayacak başka bir neden aramanız yönünde olacak. Lütfen takibini yapan doktorunuz ile de bu durumu paylaşın.
Sevgilerimle,
Dr. Gökhan
Alıntı
 
 
#9 meltem dinc 2011-07-02 19:58 tamam denilen yöntemi denedik başarılı oluyor.ancak gündüzleri uykus 45 dkdan uzun sürmüyor ne yapacağımı şaşıyorum.çünkü kızm uykusunu almaış ve ağlayark uyanıyor daha 3.5 aylık yarımcı olursanız sevinirim Alıntı
 
 
#8 zehra 2010-10-12 00:33 merhabalar,kızı m 7 ekimde 1 yaşına girdi. bu metodu uyguladım ve diğer uygulamak isteyen anneler için biraz gecikmeli olsada deneyimimi paylaşmak istiyorum.

yukarıda dr gökhan bey'in çok güzel ve ayrıntılı biçimde açıkladığı yöntemi denedim ve 2 haftadır 1-2 istisna gece hariç başarıyla uyguluyoruz.

ilk gece 15 dk ağlama+10 dk pışpış/ninni
2. gece 5 dk ağlama+ 5 dk pış pış/ninni
ve 3. gece sadece 5-6 dk pış pış ve sırtını sıvazlama yoluyla başarıyla uykuya dalış.

ondan sonra her gece babaya bye bye ve öpücük verme seansı ve doğru yatağa ve5-10 dk sonra mutlu son :)

inanın bu kadar kolay olacağını zannetmiyorsum. tekrar teşekkürler gökhan bey..

not:bir de şu gece uyanmalarına bir çözüm bulabilsem herşey çok güzel olacak :)
Alıntı
 
 
#7 yasemin 2010-10-06 11:53 Peki Gökhan bey çocuğun odada avaz avaz ağlaması onun size olan güveninin zedelenmesine neden olmazmı? Benim kızımda bebekliğinden beri uykuyu hiç sevmedi bende çok uykusuzluk yaşadım ama hiç bir zaman bu yolu denemekten yana olmadım. Şuan kızım 27 aylık ve gayet güzel uyuyo: ) Bence birazda kendimizi bebeğin yerine koyarak bakmalıyız olaya dünyaya yeni gelmiş bir canlı tek güvendiği annesi… ve tek istediği "beni yalnız bırakmayın" bunu ona çok görmeyelim bence: ) sizin memenizde uyumak istiyorsa bırakın uyusun uykusuzluğun çok kötü bişey olduğunu bende çok iyi biliyorum ama söylediğim gibi geçti gitti şuan herşey yolunda… Demekki bu minikleri ağlatmaya hiç gerek yok yani onlar ağlatılmadan da bu sorun çözülebiliyormu ş sadece biraz zaman ve sabır. Alıntı
 
 
#6 zehra 2010-09-29 16:48 bende bu yöntemi deneyeceğim.çünkü uykusuz geçeler gerçekten beni yıpratmaya başladı. umarım başarıya ulaşırım. eğer deneyenler varsa tecrüberini burada paylaşırlarsa çok sevinirim.
teşekkürler
Alıntı
 
 
#5 mervenur 2010-09-27 21:58 benim bebeğim yaşına girecek ama uyumayı bi türlü sevemedi uyurken bile ağlayıp bağırıyor durmadan emerek uyumak istiyor ne yapacağımı bilmez haldeyim bana da bi çare önerin uykusu kaçtıktan sonra tekrar uyutmak saatler alıyor sbah 3_4 oluyor Alıntı
 
 
#4 JULYET VERT 2010-04-13 01:46 1 saatlik aglamanin sonunda mutlu sona ulastik.umarim yarin daha kisa surer Alıntı
 
 
#3 didem söylemez sur 2010-04-04 00:31 Muhteşem bir yöntem. Denemeye değer bir sonuç. Teşekkürler! Alıntı
 
 
#2 Dr. Gökhan Mamur 2010-04-02 12:57 Merhaba Çiğdem Hanım,

Emzik ve parmak emme ile ilgili herşey (ve bırak ma yöntemi :) için www.bebekdoktorum.com/index.php/saglikhastalik/cocuk-sal/annebabaokulu/2.html?phpMyAdmin=ha-OynE%2CObinrhBtVOJZGNYDxketıklayın. Kolay gelsin !
Alıntı
 
 
#1 çiğdem 2010-04-02 11:55 sevgili doktorum bide emzik bıraktırma hakkında bişeyler söylerseniz sevinirim çünkü biz sizin dediğinizzamanı biraz geçtik sanırım daha zor olacak şimde ancak önerilerinizi bekliyorum sevgiyle kalın Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile