Rotavirüs Aşısı

AddThis Social Bookmark Button

 

GENEL BİLGİLER

 

Rotavirüs daha çok bebek ve küçük çocuklarda ağır derecede ishale neden olan bir virüstür.  Çoğu zaman kusma ve ateş eşliğinde olur.

 

Ağır derecede ishale neden olan tek sebep rotavirüs değildir ancak en ciddi olanlardan biridir.  A.B.D.’de yılda 400 bin doktor başvurusu, 200 binden fazla acil servis başvurusu, 55-70 bin hastane yatışı ve 20-60 ölüme neden olmaktadır.  A.B.D.’de 5 yaşına kadar hemen tüm çocuklar rotavirüs infeksiyonu geçirmiştir.

 

Çocuklar çoğu zaman Kasım ve Mayıs ayları arasında bu mikrobu kaparlar.

 

Çocuğunuz bu mikrop ile hastalık geçirmekte olan başka çocuklardan rotavirüsü kapabilirler.

 

ROTAVİRÜS AŞISI

 

Daha temiz bir ortam oluşturmak rotavirüs hastalığını azaltmakta etkili olmamıştır.  Rotavirüs aşısı olmak rotavirüs hastalığından çocukları korumanın en iyi yoludur.

 

Rotavirüs aşısı ağız yoluyla yutularak alınan bir aşıdır; iğne değildir.

 

Rotavirüs aşısı başka mikroplar tarafınca kaynaklanan ishal veya kusmayı durdurmaz ancak rotavirüs tarafınca kaynaklanan ishal ve kusmaya karşı çok etkilidir.  Aşılanan çocukların %98’inde ağır derecede rotavirüs ishali görülmez ve yaklaşık %74’ü rotavirüs ishaline hiç yakalanmaz.

 

Aynı zamanda aşılanan çocukların rotavirüs infeksiyonundan dolayı doktora başvurma veya hastaneye yatırılma olasılığı çok azalır.

 

KİM AŞILANMALI

 

İki çeşit aşı mevcuttur biri 2 diğeri ise 3 uygulama ile verilir.

·         İlk doz 6-12 haftalıkken verilmeli.  Aşı bu dönemler dışında başlatılmak üzere araştırılmamıştır.

·         Çocuklar 32 haftalık dönemlerine ulaşana kadar bu üç dozu bitirmiş olmalılar.

Rotavirüs aşısı başka çocukluk dönemi aşılarla birlikte uygulanabilirler.

 

Aşılanan çocuklar sonrası rahatlıkla beslenebilirler.

     

BAZI ÇOCUKLARA ROTAVİRÜS AŞISI UYGULANMAMALI

 

Daha önce yapılan rotavirüs aşısına karşı hayati tehlike yaratan yan etki yaşamış çocuğa rotavirüs aşısı uygulanmamalı.  Aşının herhangi bir içeriğine karşı hayati tehlike yaratan yan etki yaşamış çocuğa bu aşı uygulanmamalı.  Çocuğunuzun bilinen ciddi bir alerjisi varsa doktorunuza bildiriniz.

 

Aşının yapılması planlanan tarihte çocuğunuzun orta veya ağır derecede hastalığı var ise o zaman aşı iyileştikten sonra uygulanmalı.  Buna ishal veya kusması olan çocuklar da dahildir.  Hafif derecede hastalığı olan çocuklara genelde aşı uygulanabilmektedir.  Doktorunuza sorunuz.

 

Aşı öncesi doktorunuza çocuğunuz ile ilgili aşağıdaki durumlardan haberdar ediniz:

 • Uzun süren sindirim sistem sorunları
 • Savunma sistem sorunları:
  • HIV/AIDS veya savunma sistemini ilgilendiren başka herhangi bir hastalık
  • Uzun dönem kortikosteroid kullanımı
  • Kanser, X ışınları veya ilaçlar ile kanser tedavisi
 • Son dönemlerde immün globülin veya kan transfüzyonu yapıldıysa

 

1990’ların sonunda farklı çeşitte bir rotavirüs aşısı kullanılmaktaydı.  Bu aşının “intususepsiyon” adında sık görülmeyen bir çeşit barsak tıkanması ile ilişkili olduğu saptandı ve piyasadan çekildi.  Yeni rotavirüs aşısı şu ana kadar 70.000 çocuk üzerinde denenmiştir ve intususepsiyona neden olduğu saptanmamıştır.  Ancak eğer bir kişide herhangi bir nedenden intususepsiyon geliştiyse tekrar geçirme olasılığı artmaktadır.  Bu nedenle, önlem olarak, çocuğunuz daha önce intususepsiyon olduysa rotavirüs aşısı uygulanmamalıdır.

 

ROTAVİRÜS AŞISI RİSKLERİ

 

Tüm ilaçlar gibi aşılar da ağır alerjik reaksiyonlar gibi ciddi sorunlara neden olabilirler.  Rotavirüs aşısının ciddi sorun veya ölümle sonuçlanma olasılığı son derece düşüktür.

 

Rotavirüs aşısı olmak, rotavirüs hastalığını geçirmekten daha güvenlidir.

 

Söz konusu olabilecek hafif derecede reaksiyonlar:

 • Aşılanmamış çocuklara kıyasla aşıdan sonra yedi gün içinde %1-3 oranında geçici hafif kusma ve ishal

 

Söz konusu olabilecek orta veya ağır derecede reaksiyonlar:

 • Bu aşı ile ilişkilendirilmiş yoktur

 

Eğer ender görülen reaksiyonlar yeni bir ürün ile görülürse, bunlar binler hatta milyonlarca insanın kullanması ile tanımlanabilir.  Tüm aşılar gibi, rotavirüs aşısı da olağan dışı ve ağır yan etikler açısından takip edilmektedir.

 

ORTA VEYA AĞIR DERECEDE REAKSİYON OLURSA NE YAPMALIYIM?

 

Nelere dikkat etmeliyim?

Ciddi alerjik reaksiyon, yüksek ateş veya anormal davranış biçimleri: ciddi alerjik reaksiyonlar genelde enderdir.  Ancak olursa genelde aşıdan sonraki ilk dakikalar veya ilk saatler içinde olur.  Belirtiler solunum sıkıntısı, ses kısıklığı, hırıltı, döküntüler, solukluk, güçsüzlük, baş dönmesi veya hızlı kalp atımlarıdır.

 

Böyle bir durumda doktorunuz ile temas kurun.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile