Bebeğinizde Kabızlık

AddThis Social Bookmark Button

 

Dışkılama söz konusuyken sayılarda takılıp kalmayın.  Daha önemli olan şey kakanın sertlığı ve yaparken yarattığı ağrıdır. 

 

Bebeklerde zorlu dışkılama anne babaların yanında beni de çok üzen bir durumdur.  Bu örneği belki çok veririm ama işin gerçeği şu:  bebeğiniz keyifle dokuz ay boyunca anne rahmindeki jakuzide sıcak suyun içinde keyifle yattı.  Ne beslenme, ne dışkılama ne de nefes alıp vermekle uğraştı.  Dünyaya geldi ve bir sürü işle uğraşmak zorunda kaldı; buna kaka yapmak da dahil.  Daha karın kasları bir zar kadar inceyken neresini ıkındırıp da kakasını yapsın yavrucak.  Ama zamanla o bu işin üstesinden gelecektir.  Kakasını zorlanarak yapıyor olması onun şüphesiz kabız olduğu anlamına gelmez.  Belli bir müddet kaka yapmasa bile, yaptığında gaitası yumuşak ise, beslenmeleri etkilenmiyorsa, kusmaları artmadıysa ve genel anlamda keyfi yerindeyse o halde çoğu zaman sorununuz yok anlamına gelmektedir.  Şüpheli durumlarda doktorunuza danışmanızı ve son sözü ondan duymanızı tavsiye ederim.

 

Ancak bebeğinizin gaitası gerçekten sertse ve yaparken zorlanıyorsa o zaman kabızlık söz konusudur.  Haftalar, aylar hatta bazen yıllar sürebilen bu sorun belki o anda geçici sıkıntılar yaşatabiliyor ancak uzun süreyle devam ettiği takdirde yaşam kalitesini oldukça bozan bir sorundur. 

 

Kabızlık nedir? 

Kabızlık, bebeğinizde ya da çocuğunuzun dışkılamasının sayıca azalması ve çok sert ve kuru gaita yapmasıdır.  Bu durum bebeğinizin dışkılama esnasında çok acı ve zorluk çekmesine neden olur. 

 

Kabızlık genelde neden olur? 

Bazen herhangi bir neden bulunamayabilir ancak genelde beslenme alışkanlığı ve duygusal sorunlar kabızlığa neden oluyor. Yeterince su ve sıvı gıdaların alınmaması, liften yoksun gıdalarla beslenilmesi kabızlık sorununu yaratıyor. Bazen de bazı metabolik rahatsızlıklar ya da bazı ilaçlar kabızlığa neden olabiliyor. Bebeğin ya da küçük çocuğun yetersiz, az beslenmesi ve hareketsizlik de kabızlığa neden olan diğer etmenlerdir. 

 

Kabızlık neden bir sorundur?  

Kabızlık başlayınca olumsuz kısır bir döngü başlar.  Kalınbarsağın sonundaki dışkı sertleştiği ve kakanın normal geçişi engellendiği için kaka barsakta kalır.  Bu duraksamada ne kadar uzun sürerse gaita sıkılaşıp kurur ve vücuttan atılması zorlaşır.  Sert, kuru dışkıların vücudu terk etmesi son derece ağrılı olduğundan anüs çevresinde ağrılı çatlaklar oluşur.  Bu acıyı yaşamamak için küçük çocuk ve bebek tuvaletini yapmak istemeyebilir.  Bu da daha sert kakalara ve daha ağrılı dışkılamalar anlamına gelmektedir.  Yani bir kötü, kısır döngü. 

 

Sadece anne sütü alan bebeklerde kabızlık görülür mü? 

0-12 ay arasındaki dönemde yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklere baktığımızda kabızlık genelde söz konusu değildir. Yeni doğan bebeklerde kabızlık çok daha az görülür. Bebeğin kaka yaparken yüzünün kızarması normaldir, kabız olduğu anlamına gelmez. Genelde anne sütü alan bebekler daha sık aralıklarla kaka yaparlar.  İnek sütü alan bebekler ya da formül mama ile beslenen bebeklerde kabızlık görülme olasılığı daha fazladır.  Anne sütü kabızlığı diye bir durum vardır.  Bu durumda saf anne sütü ile beslenen bebek bazen 14 günde bir bile dışkılama yapabilir ancak kural olarak bebek sağlıklıdır, keyfi yerindedir ve dışkı yumuşaktır. 

 

Anne sütüyle birlikte mamayla da beslenen bebeklerde kabızlık görülür mü? 

Hemen, hemen her anne bebeğine anne sütü vermek ister ancak bazen bu mümkün olmayabiliyor. Bu durumda mama vermek durumunda kalınıyor. Mama veya anne sütü ve mama ile beslenen bebeklerde, dışkı yine tamamen sulu olabilir ve kabızlık yönünden bebek herhangi bir sorun yaşamayabilir. Ancak bazen dışkı daha yapışık, şekilli ve daha az sayıda olabilir. Dışkılama sayısı günde veya birkaç günde bir kere olabiliyor. Bu yine de kabızlık gelişti anlamına gelmiyor, yalnızca mama beslenmede yer aldığından şekil ve özellik farklılığı söz konusu oluyor. Bunların yanı sıra üç aylık olan bebeklerde dışkılama alışkanlığında değişiklikler başlar. Daha düzensiz, birkaç günde bir veya bir günde birkaç kere dışkılama gerçekleştirebilirler. Bu da kabızlık anlamına gelmemektedir. Kabızlık durumunda dışkının tanımı çok iyi yapılmalıdır. Anne sütü alan bebeklerde dışkılamanın haftada bir, hatta iki bir olması normaldir. Yeter ki huzursuzluk, karında şişlik, aşırı kusma, beslenmeyi ret etme gibi sorunlar da eşlik etmesin.  İnek sütü alan bebekler ya da formül mama ile beslenen bebeklerde kabızlık görülme olasılığı daha fazladır. Annenin beslenmesinin, süt yoluyla çocuktaki kabızlığa bir etkisi yoktur. Bu durumda anne bebeğine fitil vermeden önce mutlaka doktoruna danışmalıdır.  

 

Tedavide yaklaşım nedir? 

Bebeğinizin dışkıyla dolu olan bağırsakları, boşalması gerekiyor. Doktorunuz bu durumda  bebeğiniz için bazı ilaçlar verebilir.  Dışkı çok ileri boyutta barsak içinde kaldıysa lavman gerekebilir.  Genelde tüp şeklinde olan bu sıvılar kayganlaştırıcı ve uyarıcı niteliği taşırlar.  Bazı şuruplar ise dışkının sulu kalmasını sağlar.  Bunların uzun süreyle, kullanımları söz konusu olabilir. Dışkılama esnasında olası ağrının giderilmesi genelde iki şekilde ele alınır.  Birincisi anal bölgeye doğrudan uyuşturucu özellikli kremlerin sürülmesidir.  Bu şekilde dışkılama esnasında anal mukoza uyuştuğundan bebeğin ağrı hissetme olasılığı azaltılmaktadır ve dolayısıyla bir sonraki sefere daha korkusuz bir şekilde boşaltım gerçekleşecektir.  İkincisi ise gaitanın yumuşak olmasıdır.  Böylece gaitanın çeşitli şuruplarla yumuşatılmasıyla anüs çevresi daha az acıyacak ve bebeğin acı çekme korkusunu yenmesinde faydalı olacaktır. 

 

Kabızlık problemi olan 6 ay üstündeki bebeğiniz nasıl beslenmeli? 

Günlük tüketilen sıvı miktarı artırılmalıdır ancak tek başına sadece bunu uygulamak etkili değildir.  Diyet lifi ile sıvı miktarı orantılı olmalıdır.  Her 60 ml sıvı için 1 gram lif şeklinde ayarlanmalıdır.  Yapılan çalışmalarda besinlerden alınan sıvının, içeceklerden alınan sıvıya göre, dışkı kıvamı ve sıklığı üzerine daha etkili olduğu saptanmıştır.  İkinci adımda, fiziksel aktivitenin artırılması, barsak hareketlerini de artırır ve dışkının barsak cidarında ilerlemesini kolaylaştırır.  Yürümeye başlamış süt çocuklarında hareketin arttırılması faydalı olabilir.  Ancak bu da tek başına etkili değildir.  Diğer değişikliklerle birlikte kombine edilmelidir.Üçüncü adımda, barsaktan vücuda geçebilen ve geçemeyen karbonhidrat tüketiminin artırılmasıdır.  Bu tür karbonhidrat tüketimi özellikle bir yaş altındaki bebekler için faydalıdır. Özellikle taze elma, erik ve armut suyu gibi meyve suları bebeklerde kabızlık durumunda etkilidir. 

 

Diyet lifinin artırılması küçük çocuklarda ve bebeklerde kilo kaybına neden olabiliyor. Bu konuda nelere dikkat edilmesi gerekiyor? 

Diyet lifinin artırılması çocuklarda kilo kaybına neden olabilir.  Çünkü lifli besinler genellikle az ya da orta düzeyde kalori içerirler.  Örneğin tahıllarda 4 gram lif sağlayan miktar ortalama 90 kaloridir, kuru baklagillerde 5 gram lif sağlayan miktar 95 kaloridir.  Et, süt ve yağda ise lif yoktur.  Dolayısıyla eğer çocuk kabız diye lif içermeyen besinler kaldırılıp sadece lifli besinler diyette artırılırsa çocukta büyüme ve gelişme süreci olumsuz yönde etkilenir.  Bu sebeple öncelikle çocuğun, temel besin maddelerini normal düzeyde tüketmesi sağlandıktan sonra tedavi için gerekli eklemeler yapılmalıdır. 

 

Doktorunuza ne zaman başvurmalısınız?

  • Üç haftayı aşan kabızlık süresi varsa,
  • Dışkılama için normal ıkınma yeterli gelmiyorsa,
  • Anüs çevresinde küçük ağrılı çatlaklar varsa,
  • Hemoroid (basur) gelişirse doktorunuza mutlaka başvurmalısınız.

 

Dr. Gökhan Mamur

Yorumlar  

 
#4 cuma 2014-03-13 08:29 Merhaba doktor. bey 2 aylik oglum va anne sütüne ilave mama da veriyoruz fakat 3 gundur kaka yapamıyor hocam mamasına ilave 1cay kasıgı sİvı yag da eklememize ragmen yine kaka yapamıyor acil önerinizi bekliyorym Alıntı
 
 
#3 begüm yavuz aşık 2011-11-19 16:16 merhaba,2 aylık bir kızım var.Doğduktan bir hafta sonra kaka yapamama problemi yaşamaya başladık.Çeşitli ilaçlar kullandık,ancak bunların hiçbir faydası olmadı.Ancak lavman ve uyarı ile kakasını yapabiliyordu.Kızım anne sütüyle besleniyor ve kakası normal kıvamda.En son çocuk cerrahına gittik ve makat darlığından şüphe edildi.yaklaşık 20 gündür 11 numaralı hepar buji ile makatı esnetme tedavisi uyguluyoruz.ilk başlarda çok güzel yapıyordu.Ancak 1 haftadır yine yapamıyor.Şiddetli gaz sancılarıylada birleşince gece gündüz uyumuyor,ağlıyo r.doktorumuz bu şekildede yapamamaya devam ederse biyopsi yapılması gerektiğini söyledi.Makat darlığı ile ilgili net bir bilgi alamıyorum.Bu durum ne kadar devam eder,kesin bir tedavisi varmı,bu kadar küçük bir bebeğe biyopsi yapılması normalmi,Konuyl a ilgili yardımlarınızı rica ederim.şimdiden teşekkürler… Alıntı
 
 
#2 Dr. Gökhan Mamur 2011-04-08 00:51 Merhaba,
Evet demir damlaları kabızlığa yol açabiliyor. Sabahları aç karına 2 tane kuru kayısı ile püre yapıp verin. Gıdalarının su içeriğini arttırın. Kuru siyah erik püresi de iyi gelir. Geçmiş olsun. Dr. Gökhan Mamur
Alıntı
 
 
#1 melzo 2011-03-30 20:48 merhaba doktor bey
oglum 7 aylık dogdugundan berı bagırsakları duzelmedı demır ılacıda kullanıyorum oda hepten sıkıstırıyor kakasını zor yapıor eklerede basladık zor durumdayız nasıl yapıcagımı sasırdım suan damla yerıne ferrum surup aldım ama bagırsaklrı nezman duzelır acaba cocuk saglıklı ama huzursuz kakası gelınce ve kansızlık kıctı kan sayımı yaptırdım 8. 1 cıktı kan ılacınıda kullanmak sıtemıyorum doktorumuz zınco c 5mg verdı sız ne tavsıye edersınız
lutfen cvp tesekkurler
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile