En Önemli Eşya: Ana Kucağı

AddThis Social Bookmark Button

Britney Spears ve bebeği

Beni tanıyanlar bilir, çoğu konuda rahatımdır, sabırla beklerim ve virajları geniş alırım.  Çünkü bence hayat karmaşık rakamlardan, basılacak minik düğmelerden ve ani frenlemelerden ibaret değildir.  Ancak frenlemekten bahsetmişken bir konu var ki, işte ondan taviz vermem ve sınırlarım çok kesindir: bebekler ve çocuklar için araba koltuğu.  Bebeklerin araba koltuğuna da bildiğiniz gibi ana kucağı denir.  Bebek ve çocuklar yaş, tartı ve boylarına uygun şekil ve gereç ile arabaya sabitlenmeliler.

Geçen haftaki anket de bu konu ile ilgiliydi.  Anket ve sonuçlara bakalım:

Araba yolculuklarında bebeğimi ana kucağına...

Seçenekler Oy %
doğduğundan beri her yolculukta tam bağlarım. 37 74
oturtmam çünkü arka koltukta benim kucağımda güvendedir. 6 12
bağlamam çünkü ilk 3 ay oturtulursa beli zarar görür. 4 8
yalnızca uzun yolculuklarda bağlarım. 2 4
yatırırım ancak ilk 3 ay bağlamam, boğulabilir. 1 2

Seçenekleri inceleyelim:

Doğduğundan beri her yolculukta tam bağlarım.  Doğru cevap tebrikler!  Bu konu tartışılacak bir konu değil.  Bebeğiniz için doğumda alabileceğiniz en önemli nesne ana kucağıdır.  Giysi şart değil en kötü ihtimal sırtınızdakini çıkarır onu sararsınız.  Bebek bezi değil en kötü ihtimal pişik olur.  Bebek sabunu veya şampuanı değil çünkü zaten ne kadar kirlenecek ki?  Beşik değil, varsın sert bir zemine battaniyeyi serin yatırın.  Ama arabada ana kucağı kullanmazsanız, doğum sonrası hastaneden eve dönüşte araba kazası geçirip bebeğinizi yitirebilirsiniz, bunun ise alternatifi veya geri dönüşü yok.  İstanbul'da yola çıktığınızda araba kazası geçirme ihtimalini biliyormusunuz?  14,000'de bir.  İstanbul'da kayıtlı araç sayısı ise 2,500,000.  Hesabını siz yapın.

Oturtmam çünkü arka koltukta benim kucağımda güvendedir.  Değildir.  Arabayla saatte 50 kilometre hız ile giderken çarpışma söz konusu olursa, bebeğin kilosu yaklaşık 8 torba betona dönüşür.  Bu halde bebeğinizi kollarınızda tutmanız mümkün değildir.  Şans eseri tutarsanız zaten kucağınızda ezilir.  Çoğu zaman bebek annenin kollarından uçar ve cama çarptıktan sonra araba dışına atılır.  Malesef araba kazalarında ilk kaybedilenler bebekler ve çocuklardır.

Bağlamam çünkü ilk 3 ay oturtulursa beli zarar görür.  Görmez.  Yapılan araştırmalarda ana kucağı bebeklerin bellerine zarar vermez.  Battaniye veya havlu koyarak bebeğinizi yatar duruma getirmeye çalışmayın.  Satın aldığınız ana kucağı bu şekilde kullanılmak için tasarlanmadığından dolayı kaza anında randımanlı çalışmayabilir.

Yalnızca uzun yolculuklarda kullanırım.  Araba kazalarının çoğu şehir içinde gerçekleşir dolayısıyla yalnızca uzun yolculukta kullanma düşüncesi, mantığa aykırıdır.

Yatırırım ancak ilk 3 ay bağlamam, boğulabilir.  Bir bebeğin ana kucağına bağlandığından dolayı boğulduğu hiçbir kayıtta bulunmamaktadır.  Yani istatistikler bu olasılığın %0 olduğunu gösteriyor.

Ana kucağı o kadar önemli ki A.B.D.'de yasal zorunluluktur.  Hatırlarsanız birkaç yıl önce Britney Spears arabasını kullanırken kısa bir mesafe için bile olsa, bebeğini kucağında tutmuştu ve ardından bu nedenle bebeği sosyal hizmetler tarafınca elinden alınmıştı.  Ben bazen araba kullanırken E-5'te giden araçlarda bu tür durumları görüyorum ve dehşete düşüyorum, çünkü o bilinçsiz zavallı çocuk aslında bir dağın yamacından aşağı bakıyor ve ne üzücüdür ki ebeveyni tarafınca oraya konulmuştur.

www.bebekdoktorum.com ziyaretçilerinin %74 oranında doğru uygulamayı yerine getirdiklerini görünce çok mutlu oldum.  Bilenler bilmeyenlere söylesin, ana kucağı bir bebeğin en önemli eşyasıdır ve tam anlamıyla yönergesine uygun kullanılmalı.  Bu kadar.

Dr. Gökhan Mamur

Yorumlar  

 
#4 ESRA 2010-03-01 16:55 sanırım dünkü gazetede okudum, haziran 2010 dan itibaren dolmuş, taksi vb taşıma araçlarında bile bebek koltuğu zorunlu olacakmış… Alıntı
 
 
#3 Arzu Şatana 2010-02-09 02:00 Kendimi hep çocuğumun güvenliğine önem veren bir anne olarak görmüştüm ta ki bu güvenliğin ülkemizdeki koşullarla şekillenmiş ,gayet esnek bir anlayış olduğunu fark edene kadar:) Kısa bir anı:A.B.D'de uzun bir yolculukta , kızım sıkılarak hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladı ;otoban kenarına çekmenin de yasak olması nedeniyle ,eşim gayet yavaşladı ve kızımı koltuğundan çıkartıp ,kucağıma aldım…çıkışa da birkaç mil kalmıştı ve polis bizi durdurdu.Derhal ;ne derdim olduğunu dinlemeden para cezasını kesti ve kızımı tekrar koltuğuna bağlayana kadar da yanımızdan ayrılmadı…O an düşündüm ;onların çocukları bizimkilerden daha mı değerli? Sorunun cevabı aslında çok basit… Bütün çocuklar eşit derecede değerli! O zaman DEĞERİNİ BİLELİM ve şu uygulamada kolay ama hayati önlemi alalım. Ben o gün polisin bana bakışlarındaki küçümseme ile kendime geldim ,çok utandım…Utancım; ülkemde asla böyle bir ceza yemiyeceğim ve hiç bir polisin beni bu nedenle küçümsemiyeceği ni bilmemden dolayıydı!!! Alıntı
 
 
#2 Dr. Gökhan Mamur 2010-02-04 21:58 Büyük memnuniyetle. Ülkemizde de en yakın zamanda yasallaşmasını dilerim ve sanırım bu yönde çalışmalar var. Alıntı
 
 
#1 ayten 2010-02-04 20:37 farkında olmadan doğru davranısta bulunmusum cok mutlu oldum tesekkürler acıklamanız için :) Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile