Bebek Ayakkabısı Nasıl Olmalı ve Alınır

AddThis Social Bookmark Button

Çok heyecanlı!

 

 

 

 

İlk giysisi, ilk çıngırağı, ilk kaşığı derken minnoşun artık yürümeye çabaladığını görünce, aklınızda hemen bir soru belirecektir “nasıl bir ayakkabı alsak?”  Haydi gelin, benim adımlarımı takip edin.

 

Ayakkabı neden lazımdır?

Herşeyden önce ne zaman ayakkabıya ihtiyaç duyMayacağını size anlatmak isterim.  Evdeyken veya temiz düz zeminlerde ayakkabıya ihtiyaç duymayacaktır.  Bu tür durumlarda yalın ayak veya çorapla rahatlıkla yürüyebilir.  Merak etmeyin hastalanmasına neden olmaz.  Aslında bebeğiniz bu şekilde yeri daha iyi algılayacak ve kavrayabilecektir, dolayısıyla daha kolay yürüyecektir.  Yere yalın ayak basmak düztabanlığa neden olmaz.

Ayakkabı bebeğinizin ayağını taşlı, düzensiz yani cildine zarar verebilecek ortamlardan korur.  Aynı zamanda soğuk havalarda ayaklarını sıcak tutar.  Yani ayakkabı bebeğinizi ayaklarını zorlayabilecek dış etkenlerden korur ve giydirirken amacınız bu olmalı.

Ayakkabının özellikleri ne olmalı?

Bebeğinize ayakkabı alırken en önemli şey ayaklarının rahat etmesidir.  Mutlaka ayak bileklerini sarmalı diye bir şart yoktur.  Hatta bu özellik yürüme hareketlerini kısıtlayabilir.  Malzemesi yumuşak ve esnek olmalı.  Tabanı ne hantallık yaratacak derecede kalın, ne de taş, cam gibi ayağına zarar verebilecek nesneleri hissedilebileceği kadar ince olmalı.

Malzemesinin yanı sıra hangi boy ayakkabı alacağınızı da nasıl belirleyeceğiniz önemlidir.  Ayakkabısını alırken mutlaka giydirip, deneyerek alın.  Almayı düşündüğünüz ayakkabıyı giydirdikten sonra en fazla küçük parmağınızın ucu, ayakkabının arka üst kısmı ile ayak topuğunun üst kısmı arasına girebilmeli ve ayakkabının ön ucuyla ayak parmaklarının uçları arasında başparmağınızın genişliği kadar bir mesafe kalmalı.

Keyifli bir deneyim olsun

Bu denemeleri yaparken yavrucağın sabır sınırını zorlayabileceğinizi unutmayın.  İlk ayakkabı alma hevesiniz hatırlayacağınız güzel bir anıdan çıkıp, ağlama krizi geçirdiği onun da üzüldüğü, kötü bir hatıra olarak kalmasın.  Benim tavsiyem, mağazaya gitmeden önce uykusunu iyice almış ve karnı doymuş olsun.  Bir de her çocuğun gün içinde keyifli olduğu saatleri vardır, bunları belirleyin ve o saatlerde bu güzel anı gerçekleştirin.

Hataya düşmeyin

Hataya düşmeyinAyakkabı alırken dikkat edilmesi gereken bir konu da üç yaşına kadar çocuğunuza hemen hemen üç ayda bir yeni bir ayakkabı almak durumunda kalacağınızı bilmektir, çünkü o dolmalar hızlıca büyümektedir.  Bu durumdan dolayı bazı anne ve babaların, çocuklarının ihtiyacından birazcık daha büyük ayakkabılar almak isteyebileceklerinin farkındayım ancak bunu tavsiye etmem.  Kullanabileceğinden daha büyük ayakkabının onun hareket kabiliyetini kısıtlayacağını dolayısıyla daha sık düşeceğini söyleyebilirim.  Yani, sürücü ehliyetini yeni almış birine TIR kullandırmak gibi bir durum söz konusu olacaktır.

Maalesef bu konuyu çok iyi bilmeyen bazı mağaza elemanları sizi “şööyle özellikli, bööyle özellikli” bir ayakkabıya yönlendirerek gereğinden çok daha fazla para harcamanıza neden olabilir.  İyi bir anne ve baba çocuğu için çok para harcayan anne baba anlamına hiç gelmez.  Bu vicdan hatasına lütfen düşmeyin.  Yukarıda belirttiğim özellikleri taşıyan ayakkabı, fiyatı her ne olursa olsun (mümkünse düşük olsun), aradığınız ayakkabı olsun.

Bence büyümenin en önemli simgesi

İlk gülümseme, ilk diş çıkarma, ek gıdalara başlama, bebeğinizin büyüdüğünü gösteren mutluluk verici evrelerdir.  Ancak yürümeye başlamak bence bir bebeğin çocukluğa geçişini simgeleyen en önemli gelişmedir.  Bu dönemi ayakkabı alarak süslemek çok keyifli bir andır.  O kadar ki, birçok aile, o ilk ayakkabıyı bir ömür boyu saklarlar.  Kendimden örnek vereyim, yedi sene önce “yolu yarıladığımda”, 35. yaş günümde, teyze kızı Mukaddem Ablam benim bebeklik ayakkabımı bu kadar yıl saklamış ve o gün bana armağan etmişti.  Buradan kendisine çok teşekkür ederim bu özeni gösterip beni çok mutlu ettiği için.  Gördüğünüz gibi ilk ayakkabının yalnızca bebeklik çağında değil, daha sonra da önemi olabiliyor.  Bütün bebeklerimizin güle oynaya, hoplaya zıplaya büyümeleri dileğiyle, gelecek aya kadar hoşçakalın.

Dr. Gökhan Mamur

Yorumlar  

 
#20 Dr. Gökhan Mamur 2011-07-03 21:57 Filiz Hanım,
Kesinlikle sorun yok. Daha koca bir ay var önünde. Yakında yürüyecek ve çok yorulacaksınız :) Sevgiler, Dr. Gökhan
Alıntı
 
 
#19 filiz solak 2011-06-12 02:03 merhaba gökhan bey,kızım 14 aylık koltuklara tutunarak birkaç adım atıyor,emekliyo r,canı isterse ellerini bırakıp birkaç saniye dikiliyor,yürüm ekte geciktimi,ben boşuna mı endişeleniyorum ?teşekkürler… Alıntı
 
 
#18 Dr. Gökhan Mamur 2011-06-11 13:36 Merhaba Tuğba Hanım,
Bebeklik çağına ait ve vücudu terk eden son reflekslerden biri ayak parmaklarının yakalama refleksidir. Ayak parmaklarının altına parmağınızı bastırırsanız eğer bebeğiniz onu kavrıyorsa bu refleks halen vardır. İlk yürüme çabasına giren bebeklerimiz ayaklarını yere basınca ve bu refleks halen varsa o zaman yeri de kavramaya çalışır, bu da parmaklarının üstünde duruyormuş gibi izlenim verir. Bir bakın bakalım durum bundan mı ibaret. Unutmayın, 15 aya kadar yürümenin başlaması normaldır. Paylaştığınız için teşekkürler. Sevgiler, Dr. Gökhan
Alıntı
 
 
#17 gediz14 2011-04-30 12:13 merhaba benım kzıım 10 aylık yavas yavas adım atmaya basladı fakat hep parmak uçlarına basıyor bu bır sorun yratırmı ılerıde?teşekkür ederim Alıntı
 
 
#16 tugba doguluer 2010-10-14 00:46 Peki Gökhan bey umarım başarılı oluruz vede paylaşırım sizlerle .. ( Bu arada haftada 1 kez ve 2 dakika ancak deneme yapıyoruz, zorlamanın miniklerin keyfini kaçırdığının bende farkındayım ) Alıntı
 
 
+1 #15 Dr. Gökhan Mamur 2010-10-14 00:31 Sevgili Dr. Bahadır,
Bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı olarak bu yazımı beğenmen bana şeref verdi. Bir meslekdaşımın da benimle aynı görüşte olması hakikatten mutluluk verici. Sitem için de değerli görüşlerin için teşekkür ederim. Tüm Adana'ya selamlar.
Sevgilerimle,
Gökhan
Alıntı
 
 
#14 Dr. Gökhan Mamur 2010-10-14 00:27 Merhaba Tuğba Hanım,
Özgür bir ruhmuş oğlunuz Hayata genel bakış açım şudur: eğer birşeyi zorluyorsanız genelde yanlış yapıyorsunuzdur . Bu durumda tavsiyem oğlunuzu bir müddet kalın çorap veya pati giydirerek dışarıda yürütmeniz dir, yeter ki ıslak bir zemin olmasın. Ona alıştıkça ince tabanlı bir ayakkabı deneyin. Sonuçlarınızı bizlerle paylaşır mısınız?
Dr. Gökhan Mamur
Alıntı
 
 
+1 #13 bahadır 2010-10-13 18:13 Ayakkabı ve 'ilk ayakkabı' hakkındaki görüşlerinize aynı şekilde katılıyorum,fiz iksel tedavi ve rehabilitasyon uzmanı olarak en çok karşılaştığım sorulardan birtanesine cevap vermişsiniz.buarada sevgili gökhan abiciğim siteniz çok güzel olmuş,adanadan selamlar
Dr.bahadır yesevi
Alıntı
 
 
#12 tugba doguluer 2010-10-10 01:22 Merhaba Gökhan bey benim oğlum 18 aylık ama şiddetle ayakkabı giymeyi reddediyor. Denemediğimiz yöntem kalmadı , 18 mumarayla başladık şimdi 22 ye kadr geldik ama nafile ayağına yaklaştırdığımı zda feryat figan ağlamaya başlıyor. Nasıl bir yol izlemeliyiz. Dışarda yere inmek istiyor ama ayakkabısız indiremiyoruz maalesef , tabiri caizse apartman çocuğu oldu çıktı. Lütfen yardım edin Alıntı
 
 
#11 Dr. Gökhan Mamur 2010-10-02 03:58 Gülçin Hanım,
Bebeklerin nasıl elleri ile kavrama refleksi var ise ayakları ile de kavrama refleksi vardır. Anladığım kadarıyla kızınızın yeri kavrama refleksi halen devam etmektedir. Ona biraz zaman tanıyın, önümüzdeki 3 ay içinde bu refleks ortadan kalkacak ve yürüyüşü daha da düzenli olacaktır.
Sevgi ve saygılarımla,
Dr. Gökhan Mamur
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile